Loading...

Zážitkový výlet na koni Kremnickými vrchmi

Legenda znie, že v Kremnických Baniach bolo za ich najväčšej slávy už toľko zlata, že obyčajné železo sa stalo vzácnosťou. Zlato už totiž nemali čím ťažiť. Najbližší zdroj ušľachtilého železa, vhodného na kladivá, sekáče a iné banícke nástroje, bol v Železnej Breznici. A tak začal čulý výmenný obchod na trase Kremnické Bane, Krahule, Skalka, Velestúr, chata Hostinec, Železná Breznica a späť. Keďže nebolo inej možnosti, touto cestou putovali obchodníci v dávnych časoch na koni.

A my sme sa rozhodli túto trasu opäť oživiť.

O výlete

Výlet Kremnickými vrchmi je dvojdňový, s prespaním na chate Hostinec. Okrem toho je možné doplatiť si aj prespanie na ranči pri Železnej Breznici(známom aj ako ranč Rušeň 38). Na ceste vás budú sprevádzať skúsení sprievodcovia z Ranča pri Železnej Breznici a Farmy Ekoprodukt.

Výlet začína v dopoludňajších hodinách na Farme Ekoprodukt v Kremnických Baniach, kde si môžete odstaviť auto. Osobné veci vám zoberie naše sprievodné vozidlo priamo na chatu Hostinec a tak budete môcť ísť naľahko. Na farme začneme ochutnávkou tradičných údenín a iných mäsových produktov vyrobených priamo na mieste. Energia na cestu tak bude poľahky zabezpečená. Následne si pripravíme kone a vyrazíme na cestu. Naše prvé kroky budú smerovať ku geografickému stredu Európy, ktorým je stred veže na kostole sv. Jána Krstiteľa. Aj keď stredov Európy je na starom kontinente mnoho, ten náš sa spomína už v historických dokumentoch z 18. storočia a tak môžeme s istotou povedať, že patrí k najstarším. Cesta ďalej pokračuje smerom na najznámejší bod Kremnických vrchov – Skalku. Avšak rovnako, ako obchodníci dávnych časov, ani my sa nezaobídeme bez občerstvenia. Keďže trasa vedie cez dedinku Krahule, zastavíme sa v miestnom penzióne nabrať sily na výstup do hôr.

Po krátkej prestávke v Krahuliach sa presunieme na Skalku, kde sa budeme kochať nádherným výhľadom na Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Poľanu, Štiavnické vrchy, či Banskú Bystricu. Prejdeme popod druhú najväčšiu stavbu na Slovensku – vysielač Suchá Hora a presunieme sa na hrebeň Kremnických vrchov. Samotný hrebeň je mierny a vedie ním široká cesta lemovaná krásnymi výhľadmi. Azda najzaujímavejšie miesto, ktoré sa na ňom nachádza, je mýtmi opradený Velestúr. Práve tu si vraj boh Veles písal nechtom do kameňa básne o kráse tohto kraja.

Prvý deň končí na turistickej chate Hostinec, ktoré dlhé roky slúžila unaveným obchodníkom. Táto tradičná zrubová útulňa je bez elektriny a teplej vody, čím získava neopakovateľnú atmosféru ďaleko od civilizácie. Avšak nachádza sa tu sauna a prírodný bazén. Program dňa nám uzavrie večera a voľná zábava s možnosťou využitia sauny.

Viac o chate Hostinec: https://hiking.dennikn.sk/ar/702/chata_hostinec.html

Ráno druhého dňa začína bohatými raňajkami z našej farmy. V pokojnej atmosfére odľahlej chaty Hostinec pripravíme kone na jazdu a znovu sa vyberieme na cestu. Pokračujeme hrebeňom Kremnických vrchov cez sedlo Tri Kríže, ktoré je významným bodom na historickej trase spájajúcej Banskú Bystricu a Kremnicu. Trojramenný kríž, nachádzajúci sa v tomto sedle, bol prvýkrát postavený už v roku 1834, obnovený v rokoch 1894 a 2003. Naša výprava pokračuje po červenej značke ponad dolinu Badínskeho potoka, cez sedlo Laurín, až sa dostaneme k momentálne nefunkčnému lyžiarskemu stredisku Brestová.  Tam sa podľa moderných slovenských legiend má v blízkej budúcnosti stavať krytá lyžiarska hala.

Hrebeň Kremnických vrchov opustíme pri starobylom pralese Mláčik. Toto územie s najvyšším 5. stupňom ochrany nám poskytne pohľad na ťažbou neporušený zmiešaný les, ktorému kraľujú buky a jedle s obvodom kmeňa 4-6 metrov. Južná časť našej trate je menej vyhľadávaná turistami a vďaka tomu si budeme záver cesty užívať v prirodzenom tichu lesa.

Naša výprava končí na ranči Železná Breznica – Rušeň 38, kde naše unavené svaly dostanú v prípade záujmu možnosť oddýchnuť si v obrovskej vyhriatej kadi. Na ranči je v prípade záujmu možnosť prespať v útulnej drevenej chatke. O kadi, či prespaní na Ranči Železná Breznica sa prosím informujte vopred. Pre účastníkov výletu bude na ranči pripravené auto, ktoré ich odvezie naspäť na našu farmu.

Pre viac informácií o výlete nás kontaktujte na t.č. 0902 064 291 alebo prostredníctvom emailu ingabetustakova@gmail.com

Výlet je určený primárne pre dospelé osoby od 18 rokov. Dôvodom je hlavne náročnosť trasy. Má mierne horský charakter a je určená pre jazdcov, ktorí nesedia na koni prvýkrát. 

Výlet vieme pripraviť aj ako zážitkový teambuilding pre firmy, s možnosťou programu na chate Hostinec alebo ranči Železná Breznica.

Odporúčaná výbava na koňa

 • Telefón

 • Záložný zdroj energie

 • Svietidlo(baterka, čelovka)

 • Fľaša

 • Pokrývka hlavy

 • Plášť do dažďa

 • Pevná obuv(jazdecká, nie turistická)

Pre viac informácií o výlete nás kontaktujte na t.č. 0902 064 291 alebo prostredníctvom emailu ingabetustakova@gmail.com

Cenník

1 osoba so zapožičaním koňa

200

1 osoba s vlastným koňom

150

Termíny výletov

 • 9. – 10.5. 2022 (neobsadené)

 • 18. – 19.5. 2022 (neobsadené)

 • 2. – 3.6. 2022 (neobsadené)

 • 11. – 12.6. 2022 (neobsadené)

 • 20. – 21.6. 2022 (neobsadené)

 • 27. – 28.6. 2022 (neobsadené)

Trasa výletu

Ponúkame vám aj možnosť objednať výlet formou darčekového poukazu, ktorý vám vieme poslať či už elektronicky alebo fyzicky a dá sa použiť ako dar pre vašich blízkych.